Auto po wakacjach, czyli co słychać pod maską po długiej podróży?

Auto po wakacjach, czyli co słychać pod maską po długiej podróży?
czwartek, 21 wrzesień 2017
kategoria: ciekawostki
Przeglądy techniczne samochodów przed wyjazdem na długi i daleki urlop nie są już niczym nadzwyczajnym. Jak wiadomo, najgorsza rzecz jaka może się przydarzyć podczas podróży, to przymusowy i nieplanowany przystanek na trasie. Dlatego systematycznie rośnie liczba świadomych tego, odpowiedzialnych kierowców, którzy zanim wyjadą na plażę, wcześniej obierają kurs do serwisu. Jednak wciąż mało kto pamięta, że równie ważne jest sprawdzenie pojazdu po powrocie z wojaży. Na co zatem warto zwrócić uwagę w aucie, które było mocno eksploatowane latem?

Chorwacja – 1600 kilometrów. Włochy – przynajmniej tyle samo. A do Bułgarii grubo ponad 2000 km. To nie są fragmenty przewodnika turystycznego, ale tradycyjnie ulubione kierunki wakacyjnych wypraw naszych rodaków. Wielu spośród nich w podróż wybiera się własnym środkiem lokomocji – czyli samochodem.
Kilka tysięcy przejechanych kilometrów w stosunkowo krótkim czasie po teoretycznie dobrych drogach, po których można mknąć ze znaczną prędkością nie pozostaje jednak bez wpływu nawet na sprawne i nowe auto.

- Po powrocie z takiej trasy w pierwszej kolejności należy skontrolować stan układu hamulcowego. Przede wszystkim mowa o klockach i traczach hamulcowych oraz poziomie płynu hamulcowego. Warto sprawdzić, czy przypadkiem elementy te nie kwalifikują się już do wymiany, nawet jeśli do kolejnego przeglądu pozostało sporo czasu - radzi Wojciech Koszewnik szef serwisu Sieńko i Syn, autoryzowanego dealera Volkswagen i Audi.

Olej – nie tylko smaruje ale też chłodzi

Jazda równą, szeroką i bezpieczną autostradą to czysta przyjemność. Jednakże, poruszanie się z dużymi prędkościami to zarazem znaczne obciążenie dla całego układu napędowego. Olej w silniku odpowiada nie tylko za smarowanie wszystkich poruszających się w jego wnętrzu elementów. Wpływa również na schładzanie pracującego motoru.

- Podczas jazdy na autostradzie, zazwyczaj z dużymi prędkościami, temperatura oleju silnikowego wynosi ponad sto stopni. To naturalne zjawisko, które nie powinno nas niepokoić. Temperatura płynu chłodzącego oscyluje w granicach 90 stopni Celcjusza. Dokładnie na odwrót jest w trakcie poruszania się po zatłoczonym mieście. Wtedy olej nie jest tak obciążony termicznie jak cały układ chłodzenia – wyjaśnia przedstawiciel serwisu Sieńko i Syn.

O ile wyższa temperatura oleju nie jest powodem do zmartwień, o tyle sytuacja, kiedy na zestawie wskaźników zaświeci się kontrolka niskiego poziomu oleju, powinna obudzić naszą czujność. Wówczas należy jak najszybciej uzupełnić olej silnikowy zatrzymując się w najbliższym, bezpiecznym miejscu np. stacji paliw czy parkingu. Jazda przy dużym obciążeniu silnika sprzyja większemu, niż w warunkach jazdy miejskiej, zużyciu oleju. Dlatego warto zawsze mieć w bagażniku 1 l oleju na uzupełnienie– dodaje Wojciech Koszewnik.

Płyny i klimatyzacja

Zaglądając pod maskę warto też spojrzeć na poziomy płynów eksploatacyjnych – m.in. płynu chłodniczego w zbiorniczku wyrównawczym i płynu do spryskiwacza szyb. Choć mamy dopiero połowę września, ale jeśli nie pokonujemy zbyt wielu kilometrów poza sezonem urlopowym warto dolać płynu zimowego lub koncentratu płynu zimowego. Pogoda może zaskakiwać, a przymrozki – szczególnie jeśli parkujemy auto „pod chmurką” mogą doprowadzić do zamarzania płynu w przewodach.

- Oczywiście jest na to jeszcze za wcześnie, ale pod koniec miesiąca kierowcy, którzy nie jeżdżą zbyt dużo, powinny to rozważyć, aby uniknąć niepotrzebnych problemów.

Choć przyjęło się, że przegląd klimatyzacji wykonujemy wiosną, kiedy będzie ona nam na co dzień potrzebna, znaczne obciążenia na jakie narażaliśmy nasz układ w trakcie tropikalnych upałów na południu Europy sprawiają, że warto dezynfekcję klimatyzacji przeprowadzić również teraz – jesienią.

- Nawet jeśli nie mamy w zwyczaju poruszania się autem z na stałe włączonym przyciskiem A/C, pamiętajmy, że raz na dwa - trzy tygodnie warto ją jednak uruchomić. Dzięki temu utrzymamy sprawność jej działania. Jeśli nie zależy nam aż tak bardzo na poziomie zużycia paliwa, na co dzień włączona klimatyzacja nie tylko nie szkodzi, ale jest bardzo przydatna, szczególnie jesienią. System odpowiada nie tylko za obniżanie temperatury w kabinie, ale też osusza powietrze. Dzięki temu w mig pozbędziemy się zaparowanych szyb – przypomina serwisant.

Bądź widoczny ale nie uciążliwy

Kolejnym elementem, którym powinni po wakacjach przyjrzeć się właściciele aut to stan oświetlenia. To szczególnie ważne zwłaszcza teraz, na progu jesieni, kiedy dni robią się coraz krótsze.

W zasadzie codziennie na swojej drodze możemy spotkać samochód ze źle ustawionymi reflektorami, które skutecznie oślepiają innych użytkowników. O ile samą sprawność działania świateł możemy zweryfikować samodzielnie, o tyle skontrolowaniem ich prawidłowego ustawienia powinien zająć się już diagnosta.

Opony – bezpieczeństwo na kartce pocztowej

Punkt styczności samochodu z nawierzchnią za pośrednictwem opony jest porównywalny do powierzchni pocztówki. Warto zdać sobie sprawę z tego, że od tak niewielkiej powierzchni zależy bezpieczeństwo nasze i naszych pasażerów. Dlatego bezwzględnie należy zweryfikować stan ogumienia po pokonaniu w trakcie wakacji znacznych dystansów. Może się bowiem okazać, że opony, które przed urlopem wyglądały na całkiem „przyzwoite”, jesienią mogą sprawić nam niemałe problemy.

Jak zaznacza Wojciech Koszewnik, przede wszystkim należy sprawdzić, czy opony nie zużyły się w sposób nierównomierny. Kierowcy bardzo często nie pamiętają też o okresowej kontroli geometrii. Dobrym zwyczajem jest przeprowadzenie takiej kontroli przy każdej sezonowej zmianie opon, czyli minimum dwa razy do roku – jesienią i wiosną.

- Choć stan dróg systematycznie się poprawia, ale zdarza się, że przypadkowo najedziemy na wysoki krawężnik, podwyższoną bądź opuszczoną względem asfaltu studzienkę czy nierówną drogę żwirową. Takie zdarzenia mogą doprowadzić do rozregulowania parametrów układu zawieszenia. Z czasem przyzwyczajamy się do określonego zachowania samochodu, nie zwracając uwagi na to, że auto zachowuje się na drodze inaczej. Dopiero po kontroli i przywróceniu właściwych parametrów okazuje się, że pojazd prowadzi się bardziej komfortowo. Rozregulowana zbieżność kół to przede wszystkim mniejsza stabilność prowadzenia, wpływ na nierównomierne zużycie opon i mniejsze poczucie bezpieczeństwa – specjalista z Sieńko i Syn.

Posprzątajmy niepotrzebne wakacyjne pamiątki…

I na koniec rzecz może banalna, ale bardzo ważna. Po dłuższym wyjeździe należy posprzątać samochód. Wskazane jest sprawdzenie kabiny pojazdu ale i bagażnika czy nie znajdują się w nim niepotrzebne na co dzień rzeczy.

Każdy dodatkowy kilogram w aucie to większe zużycie paliwa. Zdemontujmy więc też belki z relingów dachowych, jeśli przewoziliśmy bagażnik, które zwiększają opory powietrza.

Informację dostarczyła
Agencja Publicum
tel. 501035853
e-mail: pr@publicum.pl

Darmowe ogłoszenia

Stołowy Ploter Tnący Frezarka WENI WB...

WENI WB03II Wielofunkcyjny stołowy ploter tonąco-bigujący z opcją frezowania oraz automatycznego systemu załad...

Hydraulik-poszukiwany

Zatrudnimy wykwalifikowanego i odpowiedzialnego hydraulika, posiadającego własną działalność gospodarcza, znającego ...

Bramy garażowe uchylne lub dwuskrzydł...

Perfekt Bram jest częścią firmy Perfekt Blach i istnieje od 2004 r. Zajmujemy się produkcją lekkich konstrukcji st...

POMYSŁOWE PREZENTY Z HAFTEM USŁUGA HA...

Sklep HAFTI oferuje szeroki asortyment produktów tekstylnych dla dzieci: pościel niemowlęcą, pościel do przedszkola i...

http://odstojniki.pl/

Oferujemy odstojniki do miodu różniące się pojemnością oraz wyposażeniem. Dostępne są różne linie odstojników do mi...

Przejdź do serwisu: Ogłoszenia drobne

Katalog stron

Zakład pogrzebowy 24h | Najtańsz...

Zakład Usług Pogrzebowych "Jakubisiak" działa w branży pogrzebowej od ponad 15 lat. Jesteśmy firmą rodzinną i ...

Lampy ogrodowe Kraków Producent

Chcesz wyposażyć swój ogród w solidne latarnie, które posłużą kilkadziesiąt lat stanowiąc jednocześnie element...

Pomoc drogowa, autolaweta Oleśni...

Pomoc Drogowa Oleśnica - firma Konkret zaprasza. Właścieiel Tomasz Kaczała poleca klientom wynajem aut osobowy...

Barts – czapki i akcesoria zimow...

Wysokiej jakości akcesoria zimowe zapewniające ciepło i wygodę podczas uprawiania sportu. Czapki, szaliki, kom...

zespół disco polo

Grupa FASTER powstała w 2006r w Olsztynie. Do dziś gra w niezmienionym skłądzie, Paweł Leszczyński oraz Paweł ...

Przejdź do serwisu: Katalog stron

Baza firm

Aneta Buczek ANETT-BEAUTY

Wiemy, że aby zadbać o siebie, nie trzeba nawet wychodzić z domu, dlatego świadczymy mobilne zabiegi kosmetyczne. Dojazd do klienta nie s...

Rozlewnia Perfum GLP

Szukasz aromatycznych świec zapachowych, butelek na perfumy, olejków lub mydeł zapachowych? Odwiedź stronę internetową https://gregina.pl...

Kristalum Twój Gabinet Stomatologiczny

Zapraszamy wszystkich poszukujących sprawdzonego gabinetu stomatologicznego w Warszawie do Kristalum. To miejsce, w którym zadbasz o zdro...

AWEN

Awen.pl jest dużym serwisem aukcyjnym, na którym kupicie tysiące produktów pogrupowanych na kilkadziesiąt kategorii. W ofercie są np. tel...

Eleganckie Przeprowadzki

Eleganckie Przeprowadzki Warszawa to firma przeprowadzkowa oferująca przeprowadzki dla firm, biur, przeprowadzki mieszkań, domów oraz eko...

Przejdź do serwisu: Baza firm

Strona główna | Darmowe ogłoszenia | Ogłoszenia regionalne | Katalog stron | Baza firm | Kontakt

Copyright - 2008 e-promocja - Realizacja: smart-point.pl

Partner: Praca & Stellenangebote: Next-Jobs