Dlaczego nie warto młodnieć?

Dlaczego nie warto młodnieć?
piątek, 18 sierpień 2017
kategoria: ciekawostki
Okresy rozwojowe rządzą się swoimi prawami, które dodatkowo upiększają cud życia i pozwalają je doceniać. Na ogół jednak nie zwracamy na to uwagi. Każdy węzeł rozwojowy przejawia się w tym, co uważamy za rzeczywistość jako problem, dlatego bardzo często swoją sytuację postrzegamy przez pryzmat tego, co mamy aktualnie do przepracowania. Nawet jeśli któryś w węzłów okazuje się nierozwiązywalny po upływie pewnego czasu nie myślimy nawet o tym, by nad nim pracować, ale chętnie patrzymy w jego kierunku, wiedząc, że pewne rzeczy w nas samych pozostają niezmienne.

Czujemy się dodatkowo młodsi, zyskując poczucie, że nasza młodość do końca nie przeminęła. Czasem jednak zbyt chętnie spoglądamy w przeszłość i - dotyczy to nie tylko osób przechodzących kryzys wieku – zapominamy, że formalnie nie istnieje ona poza naszym umysłem. By zachęcić samych siebie do wyjścia z labiryntu domysłów i nieodkrytych wariantów zużytego czasu wspomnijmy stare przysłowie „młodość ma swoje prawa, starość przywileje” i skupmy się na chwilę na tych drugich.

- Mówiąc „przywilej” nie mam oczywiście na myśli czegoś nadanego, lecz takiego, co sami sobie wypracowujemy, a czemu nasze doświadczenie nadaje wiarygodności. Wraz ze świadomością zmienia się rzeczywistość, zaczynamy ją po prostu rozumieć i intuicyjnie czuć, że cokolwiek się dzieje, czyni nas lepszymi niż wczoraj, a to, co stanie się jutro, uczyni nas lepszymi niż dziś. I proces ten nigdy się nie skończy. W końcu, człowiek starzeje się wtedy, kiedy jego przeszłość staje się ciekawsza od przyszłości – twierdzi Krzysztof Sadecki, trener mentalny.

Jednak co z przywilejami? Krzysztof Sadecki wymienia kilka, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę:

Przestań się martwić tym, co myślą inni

Każdy zapytany będzie się zaklinać, że go to nie interesuje. Jak jest naprawdę – wiemy doskonale. Z wiekiem jednak zaczynamy rozumieć – nie tyle intelektualnie, co intuicyjnie – że cudze myślenie niczego nie zmienia w naszej sytuacji, wszak liczy się działanie. Cudze myślenie – z definicji niepoznawalne – opiera się na zupełnie innych przesłankach niż nasze. I nawet jeśli wpływa na kształt rzeczywistości, to wpływa nań także myślenie ludzi, o których istnieniu nie mamy pojęcia. Statystycznie nie ma się więc czym przejmować. A indywidualnie? Jeśli znamy siebie, znamy swoje strategie myślenia i zdajemy sobie sprawę, że działają tylko wtedy, gdy ostatnie słowo należy do nas samych. Kolejny przywilej również dotyczy świadomości społecznej.

Zakończ niedobre relacje

Im młodsi jesteśmy, tym chętniej przystajemy na sytuację, w której „dajemy sobie czas”. Wydaje nam się po prostu, że mamy czas. Po latach zrozumiemy, jak wielkim i zarazem poręcznym jest on złudzeniem. Zaczynamy też rozumieć kierunki przepływu energii w poszczególnych okolicznościach, wiemy co nas ubogaca, gdy włożyć w to trochę pracy, a co zubaża bez względu na to, jak wielki podejmiemy wysiłek.

- We wcześniejszych okresach rozwojowych trudno ocenić relacje, w późniejszych doskonale wiemy, że te niedobre czy wręcz toksyczne nie są warte, by w nich pozostawać. Im starsi jesteśmy tym mniej czasu upływa między oceną sytuacji a podjęciem decyzji. Mechanizm ten działa również na niwie zawodowej – zauważa Sadecki.

Zadbaj o to, by się nie przepracować

Kiedy mamy podświadome przekonanie, że energia nigdy się nie kończy a my zawsze będziemy mieć tyle siły ile potrzebujemy, jesteśmy w stanie podjąć każde działanie. Potem zaczynamy rozumieć, że największy sens ma robienie tego, co sprawia nam radość i daje satysfakcję. Nie tylko skupiamy się na zajęciach, które lubimy, ale i na tym by cudze wymagania (albo wspomniane na początku cudze myślenie) nie obrzydziły nam tego. Ponieważ doświadczenie obdarza nas nową koncepcją czasu, jesteśmy w stanie zrobić więcej pracując mądrzej zamiast ciężej. Ale o mądrość każdy musi postarać się sam, co w młodym wieku bywa trudne. To kolejny argument za tym, by nie wracać do wcześniejszych okresów rozwojowych.

Wygospodaruj sobie codziennie czas na chwilę relaksu

Jeśli czegoś nie rozumiesz, na ogół uważasz, że tego nie ma. Chętnie powtarzamy, że czas jest złudzeniem, ale czy ktoś tak naprawdę to rozumie? Jeśli ciągle się śpieszysz i nie masz codziennie choć kilku chwil dla siebie to znaczy, że niepotrzebnie się spalasz i jesteś niewolnikiem czegoś zewnętrznego, co nie ma nic wspólnego z Twoim życiem. Jeśli mówisz, że coś rozumiesz, ale to nie działa to znaczy, że tego nie rozumiesz. Zrozumienie czasu określa Twoje miejsce w rzeczywistości. Ono zaś będzie determinować Twoje zachowanie i co za tym idzie, wydatkowanie potencjału energetycznego.

Mów „kocham Cię” zawsze gdy jest okazja

Działamy inaczej, kiedy czujemy, że przed nami jest sporo czasu albo kiedy nie odczuwamy jego upływu. Świadomość, że różnimy się nieco od swoich młodszych wersji jest przy okazji niezłym wskaźnikiem dystansu do samego siebie. Dystans ten pozwala się odnajdywać nawet w najbardziej nieprzewidzianych czy zagmatwanych sytuacjach. A przy okazji rozumieć, że nic nie dzieje się przypadkiem. I lepiej iść na całość po najlichszym nawet sygnale, choćby miało się potem martwić przez kilka lat, niż przez całe życie wyrzucać sobie, że się czegoś nie zrobiło. Skoro mówimy o uczuciach wyższych nie sposób nie wspomnieć o tym, o czym w młodości się często nie pamięta, czyli o tym, że rodzina jest najważniejsza.

Spędzaj czas z rodziną

Świat jest taki ciekawy, nieprzewidywalny i oferujący tyle możliwości, że można się zapomnieć. Średniowieczni mistycy ukuli jednak maksymę „tam gdzie stoisz, tam są wszystkie światy”. Nawet nie znając jej nabywa się w końcu przekonania, że jeśli jakaś sprawa będzie wymagać Twojej obecności, odnajdzie Cię nawet, gdy będziesz rozwieszać pranie. Nie trzeba więc specjalnie się spinać by coś przeżyć, a odsunięcie na dalszy plan spraw światowych pozostawia więcej miejsca dla bliskich. Któż jak nie oni zna nas na tyle dobrze, by uspokoić nas na życiowych zakrętach.

Nie bądź dla siebie zbyt surowy

Wszyscy jesteśmy niezdarni, a zwłaszcza wtedy, gdy jesteśmy przekonani, że ktoś na nas patrzy. Kto nigdy nie spudłował, jak trener patrzył, kto nie poradził sobie z techniką wyznaczoną przez Mistrza, kto nie zaplątał się w tańcu we własne ciuchy z powodu przekonania, że ktoś ważny go obserwuje? Chyba nie ma takiej osoby. Nie jest inaczej, gdy sami kontrolujemy swoje własne poczynania. To taka sama sytuacja – Ty działasz, ktoś ważny obserwuje. To nic, że jest Tobą. Dobrze wiesz, że to, na co przymykasz oko w przypadku innych osób, w Twoim może być powodem do wewnętrznej awantury.
- O tym, że warto odpuszczać na rzecz akceptacji, dowiadujemy się w miarę upływu lat. Powrót do młodości zabrałby związany z nią spokój, wciąż wychodzi więc na to, że nie warto młodnieć – zauważa trener mentalny.

Zrezygnuj z pracy, której nie lubisz

Często obwiniamy samych siebie za niepowodzenia, które niekoniecznie muszą być wynikiem naszego braku umiejętności czy niedostatecznego przygotowania. Czasami nie słuchamy samych siebie, kiedy samopoczucie się zmienia i analizujemy sytuację na podstawie czynników zupełnie nieistotnych. Powszechne w młodszych okresach rozwojowych poszukiwanie winnego poza sobą samym prowadzi do konfliktów i społecznych problemów. Nader często najprostsze rozwiązanie jest najskuteczniejsze – być może wszystko jest w porządku, tylko intuicja podpowiada, że nasza droga wiedzie przez inny region niż ten, w którym akurat zarabiamy na utrzymanie. Pomimo zdolności adaptacyjnych i dobrych chęci, brak elastyczności w podejmowaniu decyzji dotyczącej pozostania w jakimś miejscu albo opuszczenia go cechuje nas, gdy jesteśmy młodsi.

Naucz się dostrzegać szanse i z nich korzystać

To w młodym wieku mamy większe tendencje do działania „z klapkami na oczach”. Pozbycie się ich może wymagać rezygnacji z czegoś, a do niej nie zawsze jesteśmy zdolni. W psychiatrii używa się często powiedzenia „każda choroba daje jakąś korzyść”. A według chińskiej medycyny człowiek zdrowy to taki, który posiada rodzinę, korzysta ze swojego talentu zawodowego, jest zamożny i wolny od chorób. Tyle, że z takiego punktu widzenia, spora część naszej cywilizacji wymaga rekonwalescencji, a przynajmniej zaprzestania ciągłego patrzenia w przeszłość i porównywania swojego bieżącego samopoczucia, do tego, co już dawno przestało istnieć.Informację dostarczyła
Agencja Face It

Darmowe ogłoszenia

Murzyn, młodziutki, pozytywny i grzec...

Murzyn to około 1.5 roczny piesek. Pozytywnie nastawiony do ludzi i zwierząt. Ładnie chodzi na smyczy. Może mieszka...

Studio Dewi masaze Tantra, hawajskie,...

Oferujemy Państwu relaks i odprężenie poprzez oddziaływanie masaży takich jak: Masaż Tantra Masaż Lomi Lo...

Największy wybór szampanów w Polsce –...

W kolekcji Domu Szampana odnajdą Państwo blisko 300 etykiet szampanów produkowanych przez małe i wielkie domy szamp...

Księgowy Gdańsk – Najlepsze biuro w ...

Biuro rachunkowe MG Finanse to również kompleksowa obsługa księgowa spółek. Do każdej z firm podchodzimy indywidual...

Koniak, nieduży piesek szuka domku z ...

Koniak szuka fajnego domku najchętniej z ogrodem. Pieseczek został zaszczepiony i zaczipowany oraz wykastrowany. Sz...

Przejdź do serwisu: Ogłoszenia drobne

Katalog stron

SklepWind.pl

Zapraszamy do nas wszystkich miłośników morskiej żeglugi. Jeżeli poszukujecie sklepu, gdzie kupicie w korzystn...

Dowiedz się więcej - Rozwijaj z ...

Rozważasz rozpoczęcie działalności gospodarczej? Szukasz wiadomości o właściwych ustawach i podatkach, a jednocz...

ARGUS - Małgorzata Borowska - Tł...

Przedsiębiorstwo Argus - mgr Małgorzata Borowska - zajmuje się tłumaczeniami przysięgłymi j. angielskiego już od...

chlorofil

Synergy WorldWide, jest znanym i cenionym na całym świecie producentem najwyższej jakości suplementów diety. D...

pisanie prac naukowych

Prace magisterskie i licencjackie, pisanie prac naukowych na zlecenie. Pełna Pomoc Dydaktyczna. Doświadczenie ...

Przejdź do serwisu: Katalog stron

Baza firm

KIWIKAWA.PL Surowiecki, Półtorak, Wechmann Spół...

Jeśli chcesz kupić sobie ekspres do kawy, który będzie prosty w obsłudze i funkcjonalny, to poznaj przygotowaną przez nas ofertę. Jeste...

Interdiag

Jesteśmy producentem oraz dystrybutorem urządzeń diagnostycznych do popularnych marek aut ciężarowych ,osobowych, maszyn rolniczych o...

Software House Effectivity

Grupa Software House Effectivity jest jedną z najważniejszych tutejszych grup ds. aplikacji internetowych. Działamy na rynku prywatnym ja...

Akromar - Ochrona mienia

Zielonogórska przedsiębiorstwo AKROMAR oferuje wszechstronne usługi porządkowe i pokrewne. Za sprawą przeszło 20 lat doświadczenia w bran...

Myjnia Ręczna Warszawa MCM

Myjnia Ręczna MCM Car Wash jest jedną z najbardziej cenionych miejscowych myjni ręcznych. Prowadzimy działalność na rynku prywatnym jak i...

Przejdź do serwisu: Baza firm

Strona główna | Darmowe ogłoszenia | Ogłoszenia regionalne | Katalog stron | Baza firm | Kontakt

Copyright - 2008 e-promocja - Realizacja: smart-point.pl