Jak znaleźć pracę po 50 roku życia?

Jak znaleźć pracę po 50 roku życia?
środa, 04 czerwiec 2014
kategoria: ciekawostki
Zmieniamy pracę coraz częściej. Dynamiczny rynek sprawia, że przed wyzwaniem znalezienia nowego zatrudnienia stają także osoby w wieku 50+. Co zrobić, kiedy szukamy nowej pracy, a ostatni raz robiliśmy to kilka lub kilkanaście lat temu? Eksperci radzą jak znaleźć pracę w dojrzałym wieku.

Wiek 50+ to doskonały czas by realizować się zawodowo – kobiety i mężczyźni w tym wieku, między innymi dzięki swojemu doświadczeniu i ustabilizowanej sytuacji życiowej, mogą być wartościowymi pracownikami w każdym sektorze gospodarki. Niezbędne jest jednak, by osoby te potrafiły pewnie poruszać się na rynku pracy i wiedziały jak skutecznie szukać nowej pracy. Jak powinny rozpocząć się te poszukiwania?

Wsparcie urzędów pracy
Warto zacząć od zarejestrowania się w najbliższym urzędzie pracy i zapoznania z dostępnymi ofertami. Urzędy pracy dysponują szeregiem narzędzi dedykowanych osobom w wieku 50+, które ułatwiają podnoszenie kwalifikacji i powrót do pracy. Oprócz pośrednictwa w znalezieniu nowej pracy, mogą pomóc w sfinansowaniu wybranego kursu lub studiów podyplomowych. Każdemu zarejestrowanemu bezrobotnemu w wieku 50+ urząd pracy przygotowuje również indywidualny plan działania zmierzający do znalezienia zatrudnienia.
Odwiedzenie urzędu pracy to jedynie pierwszy krok na drodze do znalezienia pracy. Niezbędne nam będzie również dobrze napisane CV.

Kluczowe elementy efektywnego CV
Jak dobrze przygotować CV, czyli najważniejsze narzędzie do prezentacji swojego dorobku zawodowego – radzi Grzegorz Załuski, trener biznesu, doradca, mediator BodyLanguage Institute Polska:
• Przede wszystkim CV musi zawierać poprawne dane adresowe i kontaktowe. Podany adres mailowy nie powinien być infantylny – najlepiej by składał się z imienia i nazwiska.
• Powinno być zaopatrzone zdjęciem wykonanym przez profesjonalnego fotografa. Nie należy umieszczać zdjęcia legitymacyjnego ani pochodzącego z rodzinnego albumu.
• Nie może być za długie. Osoby 50+ często posiadają już za sobą bogatą karierę i zasób doświadczeń, którymi mogą się pochwalić, jednak w takim wypadku wystarczy zrobić krótkie podsumowane na pierwszej stronie, aby osoba zapoznająca się z życiorysem mogła na pierwszy rzut oka uzyskać jasne informacje.
• Skupmy się na najważniejszych elementach drogi zawodowej – CV nie powinno przekraczać 2 – 3 stron tekstu.
• CV powinno być perfekcyjne – w celu wyeliminowania ewentualnych błędów, które mogą się wkraść do tekstu, dobrze jest poprosić znajomą osobę o przeczytanie i sprawdzenie poprawności dokumentu.
• CV należy przekazać do pracodawcy najczęściej drogą elektroniczną, zapisane we właściwym formacie – najlepiej PDF, pozwalającym na zachowanie zamierzonego wyglądu dokumentu.
Jeżeli nasz życiorys i doświadczenie zainteresuje potencjalnego pracodawcę, możemy spodziewać się zaproszenia na rozmowę.

Jak zaprezentować się podczas rozmowy kwalifikacyjnej?
Jak zachować się kiedy udało się nam już zainteresować pracodawcę i dostajemy zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną? Piotr Prendota, Specjalista ds. HR, Partner Zarządzający Solid Bridge Solutions, twierdzi, że zasadnicze znaczenie odgrywa w tej mierze właściwe nastawienie i przygotowanie.
„Przychodząc na rozmowę kwalifikacyjną, kandydat powinien być uśmiechnięty, radosny z dużą dozą optymizmu i dynamiki. Bardzo ważne jest zachowanie wszystkich elementów składających się na pozytywne pierwsze wrażenie. Zwróćmy uwagę na odpowiedni ubiór – świadczący o szacunku dla rozmówcy, ale dopasowany do charakteru pozycji o jaką aplikujemy. Dla zrobienia dobrego wrażenia ważny jest kontakt wzrokowy, pewny uścisk dłoni przy powitaniu, zajmowane miejsce przy stole, skorzystanie, jeżeli pada propozycja, z czegoś do picia. Podczas rozmowy, należy koncentrować się na mocnych stronach, takich jak doświadczenie, solidność, sumienność oraz stałość pracy na potencjalnym stanowisku – nie trzeba postrzegać dojrzałego wieku jako przeszkody. Warto wiedzieć, że wybierając kandydata po 50-tce pracodawca minimalizuje ryzyko rotacji w zespole. Dobrze jest prezentować się poprzez pryzmat swoich sukcesów – przygotować najważniejsze i najciekawsze, z punktu widzenia potencjalnego pracodawcy, osiągnięcia. Niech sukcesy definiują kandydata, a nie jego wiek. Niezmiernie istotne jest dobre przygotowanie do rozmowy – należy dobrze znać oczekiwania firmy i swoje CV. Przed spotkaniem warto przypomnieć sobie chronologię oraz sukcesy, trudne czy kryzysowe sytuacje zaistniałe w poszczególnych miejscach pracy, z którymi kandydat musiał sobie poradzić. Najważniejsze jednak będzie ostatnie 10 – 15 lat doświadczenia.”

Proces poszukiwania pracy bywa czasochłonny. Nie należy się jednak poddawać – wytrwałość oraz otwartość na zmiany i nowe doświadczenia w połączeniu z umiejętnym wykorzystaniem właściwych narzędzi może znacznie zwiększyć nasze szanse na znalezienie satysfakcjonującego zatrudnienia.
Porady dla osób w wieku 50+ oraz pełna lista instrumentów i form wsparcia z jakich skorzystać mogą osoby dojrzałe – zarówno pracujący jak i poszukujący pracy w urzędach pracy dostępna jest na stronie: www.50plus.gov.pl


Informację dostarczyła
Marta Gryglewicz
Partner of Promotion Sp. z o.o.

Ostatnio dodane informacje prasowe użytkownika

2014-12-10
2014-12-03
2014-11-27
2014-11-04
2014-11-04

Darmowe ogłoszenia

Maty w rolkach - Jogastyl

Jesteś właścicielem klubu jogi i potrzebujesz mat do jogi o optymalnych parametrach użytkowych i w rewelacyjnych cena...

Korepetyje angielski Wrocław

Jeśli poszukujesz dobrego korepetytora z języka angielskiego, nie szukaj studentów anglistyki, szukaj osób które znaj...

Pożyczka dla każdego!

Pożyczka dla każdego! -szybka decyzja kredytowa -pieniądze szybko i wygodnie na dowolny cel -brak zbędnych formal...

Szybka pomoc drogowa - Gex-Hol - Kro...

Przedsiębiorstwo Pomoc Drogowa Gex-Hol, zajmuje się w pierwszej kolejności usługami skorelowanymi z holowaniem popsut...

Doradca klienta

Nasza firma pracuje zgodnie z prawem Unii Europejskiej – posiadamy certyfikat Ministerstwa Pracy nr 2476. Dla nasz...

Przejdź do serwisu: Ogłoszenia drobne

Katalog stron

Bayoner

Wiodący producent gadżetów reklamowych, m.in. toreb papierowych z nadrukiem, reklamówek foliowych oraz toreb m...

Stacja Bałkany

Blog podróżniczy - Bałkany i nie tylko. Relacje z podróży, zdjęcia, przewodniki i porady. Zapraszamy do odkryc...

trampolina

Sklep internetowy z trampolinami ogrodowymi z siatką dla dzieci jak i dorosłych. W ofercie sklepu znajduje się...

kwiaciarnia internetowa bydgoszcz

Kwiaciarnie Wrzos to duży wybór kwiatów i roślin różnorodnych gatunków zarówno popularnych jak i mniej spotyka...

ARKADIA S.C. POSADZKI PRZEMYSŁOWE

Wysokie doświadczenie w zakresie wykonywania posadzek przemysłowych. Projekty poparte referencjami. Firma staw...

Przejdź do serwisu: Katalog stron

Baza firm

A.Z.GWARANCJA Andrzej Zapart

Każdy kto będzie chciał kupić mieszkanie na terenie Opola może liczyć na wsparcie naszej firmy. Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami A...

Arctica

Jeśli będziecie decydować się na propozycje przygotowywane przez nasz sklep możecie oczekiwać dobrej jakościowo oferty sprzętu sportowego...

Kancelaria Radcy Prawnego Ryszard Kolber

Jako Kancelaria Kolber dostarczmy naszym klientom wyspecjalizowanych usług prawnych w zakresie prawa cywilnego, administracyjnego, gospod...

KlockidlaCiebie.pl Alina Rzeźnik

KlockidlaCiebie.pl to sklep internetowy istniejący na rynku od 2013 roku. Od tego czasu wciąż się rozwijamy, czego dowodem jest nasz obsz...

Wypożyczalnia samochodów Borexpo E.R. Borowiecc...

W firmie Borexo możesz wypożyczyć samochód osobowy lub dostarczy na dowolny okres czasu. To, co wyróżnia naszą flotę to bezpieczeństwo i ...

Przejdź do serwisu: Baza firm

Strona główna | Darmowe ogłoszenia | Ogłoszenia regionalne | Katalog stron | Baza firm | Kontakt

Copyright - 2008 e-promocja - Realizacja: smart-point.pl