NOWY TREND W PODRÓŻOWANIU - FAIR TRADE TOURISM

NOWY TREND W PODRÓŻOWANIU - FAIR TRADE TOURISM
poniedziałek, 26 listopad 2018
kategoria: ciekawostki
NOWY TREND W PODRÓŻOWANIU - FAIR TRADE TOURISM
POZNAJ 10 ZASAD ODPOWIEDZIALNEJ TURYSTYKI!
Planując przyszłoroczne wakacje nie zawsze myślimy, jak nasz pobyt wpłynie na miejsce, które odwiedzimy. Mało kto wie, że wystarczy przestrzegać paru prostych reguł, by zminimalizować nasze negatywne oddziaływanie na środowisko i pomóc lokalnej społeczności. Søren Rasmussen, podróżnik i założyciel skandynawskiego biura podróży Albatros Travel, przygotował 10 zasad, dzięki którym wakacje i ferie będą nie tylko komfortowe, ale i odpowiedzialne.
1. Daj sobie trochę czasu
W kwadrans nie zobaczysz zbyt wiele. Jeśli wysiadasz z autokaru turystycznego tylko po to, by zrobić parę zdjęć i pojechać dalej, co zapamiętasz z odwiedzanego miejsca? Jeśli poświęcisz trochę więcej czasu na zwiedzenie okolicy, możesz trafić na nieodkryte perły lokalnej przyrody lub kultury.

2. Prawdziwy kontakt jest dwustronny
Gdy będziesz mieć okazję poznać mieszkańców odwiedzanej okolicy, daj też coś od siebie. Opowiedz o sobie, o swojej rodzinie i kulturze, a tym bardziej o tym, dlaczego tu jesteś. Naucz się choć podstawowych form grzecznościowych w lokalnym języku. Okażesz w ten sposób szacunek mieszkańcom, którzy na pewno to docenią.

3. Nie rób zdjęć bez pozwolenia
Czy potrafisz sobie wyobrazić, że do twojego domu wchodzi zagraniczny turysta, żeby zrobić zdjęcie autentycznej polskiej rodzinie, która je posiłek nożami i widelcami? W takiej sytuacji chyba każdy czułby dyskomfort. Dlatego przed zrobieniem zdjęcia poproś o zgodę. Jeśli będziesz miał ze sobą aparat z natychmiastowym wydrukiem typu polaroid, zastanów się nad podarowaniem jednego zdjęcia fotografowanej osobie.

4. Szanuj lokalne zwyczaje
Pamiętaj, że lokalne zwyczaje mogą się całkowicie różnić od polskich i dotyczyć tak podstawowej sprawy, jak choćby sposób ubierania się. Warto poczytać o nich zawczasu lub, jeśli jedziesz z grupą, spytać o nie przewodnika. Zawsze opłaca się być grzecznym w stosunku do napotykanych osób. Gdybyś chciał wziąć udział w prywatnych, miejscowych uroczystościach, poczekaj najpierw na zaproszenie.

5. Nie przywoź chorób do odległych miejsc
Jeśli masz gorączkę lub chorujesz, trzymaj się z daleka od miejscowych. Niegroźne zdawałoby się choroby mogą okazać się niebezpieczne dla nieodpornych na nie ludzi. Nawet zdrowi podróżujący, świadomi skutecznej profilaktyki, mogą stać się nosicielami chorób zakaźnych. Zasada ta działa również w drugą stronę – podczas podróży do obcych kultur, unikaj obszarów objętych epidemią.

6. Kupuj rzemiosło, nie kulturę
W wielu rozwijających się krajach trwa proceder kradzieży dzieł sztuki i eksponatów muzealnych. Na lokalnych targach pojawiają się przedmioty, które nigdy nie powinny opuścić sal muzealnych. Jeśli zadowolisz się kupnem pięknego i dobrze wykonanego rzemiosła, nie weźmiesz udziału w tym szkodliwym rabunku.

7. Nie wykorzystuj ubóstwa do obniżania cen
Nie domagaj się jak najniższej ceny za produkty i usługi kupowane podczas podróży. Nie ma nic złego w sytuacji, gdy turysta płaci wyższe ceny od miejscowych. W ten sposób pomagasz w rozwoju miejscowej ekonomii.

8. Zostawiaj pieniądze we właściwym miejscu
Staraj się płacić za produkty i usługi bezpośrednio u wykonawcy. Płać tak blisko źródła, jak tylko możliwe. Kupuj jedzenie, nocleg i pamiątki na miejscu. W ten sposób dokładasz rękę do rozwoju gospodarczego odwiedzanego regionu.

9. Podróżuj rozważnie i myśl o środowisku naturalnym
Bądź pewny, czy niczego po sobie nie zostawiasz. Sprzątaj po sobie. Pamiętaj, że w wielu miejscach woda jest dobrem luksusowym. Nie zabieraj rzadkich roślin ani zwierząt. Nie kupuj pamiątek zrobionych z zagrożonych gatunków.

10. Podróżuj rozumnie
Przed wyruszeniem w drogę przygotuj się i dowiedz czegoś o odwiedzanym miejscu. Podróżuj ze specjalistami, którzy znają swój fach, a trzymaj się z dala od lokalnych naciągaczy, którym obce jest poczucie odpowiedzialności i moralności.


Zasady Sørena zostały sprawdzone na całym świecie przez tysiące turystów, którzy zauważyli zupełnie inny komfort podróży. Ale, jak zaznacza sam podróżnik, warto trzymać się tych reguł nawet podczas weekendowego wypadu do innego miasta.


Informację dostarczył
Albatros Travel

Darmowe ogłoszenia

Garaż blaszany drewnopodobny, blaszak...

Firma PerfektBlach istnieje na rynku od 2004 r. Dzięki dobrej organizacji firmy oraz ciężkiej pracy zespołu doświadcz...

Najlepsza restauracja na Mokotowie – ...

Będąc lub mieszkając w stolicy, zastanawiamy się często „gdzie można dobrze zjeść” licząc na to, że restauracja w W...

Pracownik Centrum Ogrodniczego, Holandia

Do obowiązków pracownika będzie należało sadzenie, przycinanie i pielęgnacja drzewek i krzewów. Praca w polu oraz w ...

Praca przy kwiatach – Gerbery, Holand...

Wszelkie prace związane ze zbiorem, pielęgnacją i przygotowaniem do sprzedaży kwiatów - Gerberów Wymagania: - mo...

KREDYT dla FIRM na OŚWIADCZENIE! 30 ...

KREDYT dla FIRM na OŚWIADCZENIE! 30 000 zł bez PITu i KPiR! - kwota do 30 000 zł na OŚWIADCZENIE – kredyt gotówko...

Przejdź do serwisu: Ogłoszenia drobne

Katalog stron

ProfMet Plock - namioty, zastawk...

Namioty na stelażu przeznaczone są dla ekip remontowych: energetyki, wodociągów, telekomunikacji, gazownictwa ...

pomoc-drogowa-domino.pl - całodo...

Nasza firma oferuje swoje usługi w zakresie całodobowej pomocy drogowej w Kielcach. Z nami załatwisz wszystko sp...

Ceramika z logo

Firma Printcup zajmuje się znakowaniem ceramiki (kubków, szklanek, kieliszków, filiżanek, kufli). Stosujemy w...

TWP - Trak Way Panel - drogi i p...

Trak Way Panel - zajmujemy się budową dróg i placów tymczasowych. Drogi i place tymczasowe to najlepsze rozwiąza...

Apolinarski – firma ogólnobudowl...

Apolinarski – firma ogólnobudowlana – zajmujemy się budową silosów na kukurydzę Kościan Leszno Śmigiel, budowa s...

Przejdź do serwisu: Katalog stron

Baza firm

TORFBUD

Od ponad dwóch dekad zajmujemy się serwisowaniem wag, a obecnie jesteśmy autoryzowanym przedstawicielem firmy AXIS. Jako nieliczni na...

Sapro Engineering

Spółka jawna Sapro Engineering daje ci możliwość zakupu rewelacyjnych produktów budowlanych z zakresu fotowoltaiki, instalacji grzewc...

M8 Production House

M8 Production House to firma działająca na terenie Warszawy, ale obsługująca klientów z całego kraju. Wykonuje przede wszystkim niest...

Yoko Design

Jesteśmy studiem graficznym prowadzącym swój własny sklep internetowy z autorskimi grafikami w postaci naklejek na ścianę oraz plakatów...

Kancelaria Prawna Res Cogitans Sp. z o.o.

Res Cogitans to kancelaria adwokacka, która obsługuje klientów indywidualnych oraz biznesowych w Gdyni, Wejherowie oraz Gdańsku. Radca pr...

Przejdź do serwisu: Baza firm

Strona główna | Darmowe ogłoszenia | Ogłoszenia regionalne | Katalog stron | Baza firm | Kontakt

Copyright - 2008 e-promocja - Realizacja: smart-point.pl

Partner: Praca & Stellenangebote: Next-Jobs