NOWY TREND W PODRÓŻOWANIU - FAIR TRADE TOURISM

NOWY TREND W PODRÓŻOWANIU - FAIR TRADE TOURISM
poniedziałek, 26 listopad 2018
kategoria: ciekawostki
NOWY TREND W PODRÓŻOWANIU - FAIR TRADE TOURISM
POZNAJ 10 ZASAD ODPOWIEDZIALNEJ TURYSTYKI!
Planując przyszłoroczne wakacje nie zawsze myślimy, jak nasz pobyt wpłynie na miejsce, które odwiedzimy. Mało kto wie, że wystarczy przestrzegać paru prostych reguł, by zminimalizować nasze negatywne oddziaływanie na środowisko i pomóc lokalnej społeczności. Søren Rasmussen, podróżnik i założyciel skandynawskiego biura podróży Albatros Travel, przygotował 10 zasad, dzięki którym wakacje i ferie będą nie tylko komfortowe, ale i odpowiedzialne.
1. Daj sobie trochę czasu
W kwadrans nie zobaczysz zbyt wiele. Jeśli wysiadasz z autokaru turystycznego tylko po to, by zrobić parę zdjęć i pojechać dalej, co zapamiętasz z odwiedzanego miejsca? Jeśli poświęcisz trochę więcej czasu na zwiedzenie okolicy, możesz trafić na nieodkryte perły lokalnej przyrody lub kultury.

2. Prawdziwy kontakt jest dwustronny
Gdy będziesz mieć okazję poznać mieszkańców odwiedzanej okolicy, daj też coś od siebie. Opowiedz o sobie, o swojej rodzinie i kulturze, a tym bardziej o tym, dlaczego tu jesteś. Naucz się choć podstawowych form grzecznościowych w lokalnym języku. Okażesz w ten sposób szacunek mieszkańcom, którzy na pewno to docenią.

3. Nie rób zdjęć bez pozwolenia
Czy potrafisz sobie wyobrazić, że do twojego domu wchodzi zagraniczny turysta, żeby zrobić zdjęcie autentycznej polskiej rodzinie, która je posiłek nożami i widelcami? W takiej sytuacji chyba każdy czułby dyskomfort. Dlatego przed zrobieniem zdjęcia poproś o zgodę. Jeśli będziesz miał ze sobą aparat z natychmiastowym wydrukiem typu polaroid, zastanów się nad podarowaniem jednego zdjęcia fotografowanej osobie.

4. Szanuj lokalne zwyczaje
Pamiętaj, że lokalne zwyczaje mogą się całkowicie różnić od polskich i dotyczyć tak podstawowej sprawy, jak choćby sposób ubierania się. Warto poczytać o nich zawczasu lub, jeśli jedziesz z grupą, spytać o nie przewodnika. Zawsze opłaca się być grzecznym w stosunku do napotykanych osób. Gdybyś chciał wziąć udział w prywatnych, miejscowych uroczystościach, poczekaj najpierw na zaproszenie.

5. Nie przywoź chorób do odległych miejsc
Jeśli masz gorączkę lub chorujesz, trzymaj się z daleka od miejscowych. Niegroźne zdawałoby się choroby mogą okazać się niebezpieczne dla nieodpornych na nie ludzi. Nawet zdrowi podróżujący, świadomi skutecznej profilaktyki, mogą stać się nosicielami chorób zakaźnych. Zasada ta działa również w drugą stronę – podczas podróży do obcych kultur, unikaj obszarów objętych epidemią.

6. Kupuj rzemiosło, nie kulturę
W wielu rozwijających się krajach trwa proceder kradzieży dzieł sztuki i eksponatów muzealnych. Na lokalnych targach pojawiają się przedmioty, które nigdy nie powinny opuścić sal muzealnych. Jeśli zadowolisz się kupnem pięknego i dobrze wykonanego rzemiosła, nie weźmiesz udziału w tym szkodliwym rabunku.

7. Nie wykorzystuj ubóstwa do obniżania cen
Nie domagaj się jak najniższej ceny za produkty i usługi kupowane podczas podróży. Nie ma nic złego w sytuacji, gdy turysta płaci wyższe ceny od miejscowych. W ten sposób pomagasz w rozwoju miejscowej ekonomii.

8. Zostawiaj pieniądze we właściwym miejscu
Staraj się płacić za produkty i usługi bezpośrednio u wykonawcy. Płać tak blisko źródła, jak tylko możliwe. Kupuj jedzenie, nocleg i pamiątki na miejscu. W ten sposób dokładasz rękę do rozwoju gospodarczego odwiedzanego regionu.

9. Podróżuj rozważnie i myśl o środowisku naturalnym
Bądź pewny, czy niczego po sobie nie zostawiasz. Sprzątaj po sobie. Pamiętaj, że w wielu miejscach woda jest dobrem luksusowym. Nie zabieraj rzadkich roślin ani zwierząt. Nie kupuj pamiątek zrobionych z zagrożonych gatunków.

10. Podróżuj rozumnie
Przed wyruszeniem w drogę przygotuj się i dowiedz czegoś o odwiedzanym miejscu. Podróżuj ze specjalistami, którzy znają swój fach, a trzymaj się z dala od lokalnych naciągaczy, którym obce jest poczucie odpowiedzialności i moralności.


Zasady Sørena zostały sprawdzone na całym świecie przez tysiące turystów, którzy zauważyli zupełnie inny komfort podróży. Ale, jak zaznacza sam podróżnik, warto trzymać się tych reguł nawet podczas weekendowego wypadu do innego miasta.


Informację dostarczył
Albatros Travel

Darmowe ogłoszenia

KREDYT dla FIRM na OŚWIADCZENIE! 30 0...

KREDYT dla FIRM na OŚWIADCZENIE! 30 000 zł bez PITu i KPiR! - kwota do 30 000 zł na OŚWIADCZENIE – kredyt gotówkow...

KREDYT DLA FIRM – 50 000 ZŁ BEZ NIEZA...

KREDYT DLA FIRM – 50 000 ZŁ BEZ NIEZALEGANIA Z ZUS i US! - Kwota kredytu do 50 000 zł, - Bez niezalegania z ZUS i...

KREDYT na RYCZAŁT 150 TYS na OŚWIADCZ...

KREDYT na RYCZAŁT 150 TYS na OŚWIADCZENIE ! Cała Polska! - Kredyt dla FIRMY na RYCZAŁCIE na oświadczenie! - Nie w...

KREDYTY KONSOLIDACYJNE/ GOTÓWKOWE – j...

KREDYTY KONSOLIDACYJNE/ GOTÓWKOWE – jedna NISKA rata,zamiast kilku!Cała Polska! - zamień stare kredyty na JEDEN KR...

Blaszaki, wiaty, schowki, kojce dla p...

PerfektBlach istnieje na rynku od 2004 r. i jesteśmy producentem lekkich konstrukcji stalowych m.in. * garaży bla...

Przejdź do serwisu: Ogłoszenia drobne

Katalog stron

Zakład pogrzebowy 24h | Najtańsz...

Zakład Usług Pogrzebowych "Jakubisiak" działa w branży pogrzebowej od ponad 15 lat. Jesteśmy firmą rodzinną i ...

Lampy ogrodowe Kraków Producent

Chcesz wyposażyć swój ogród w solidne latarnie, które posłużą kilkadziesiąt lat stanowiąc jednocześnie element...

Pomoc drogowa, autolaweta Oleśni...

Pomoc Drogowa Oleśnica - firma Konkret zaprasza. Właścieiel Tomasz Kaczała poleca klientom wynajem aut osobowy...

Barts – czapki i akcesoria zimow...

Wysokiej jakości akcesoria zimowe zapewniające ciepło i wygodę podczas uprawiania sportu. Czapki, szaliki, kom...

zespół disco polo

Grupa FASTER powstała w 2006r w Olsztynie. Do dziś gra w niezmienionym skłądzie, Paweł Leszczyński oraz Paweł ...

Przejdź do serwisu: Katalog stron

Baza firm

Aneta Buczek ANETT-BEAUTY

Wiemy, że aby zadbać o siebie, nie trzeba nawet wychodzić z domu, dlatego świadczymy mobilne zabiegi kosmetyczne. Dojazd do klienta nie s...

Rozlewnia Perfum GLP

Szukasz aromatycznych świec zapachowych, butelek na perfumy, olejków lub mydeł zapachowych? Odwiedź stronę internetową https://gregina.pl...

Kristalum Twój Gabinet Stomatologiczny

Zapraszamy wszystkich poszukujących sprawdzonego gabinetu stomatologicznego w Warszawie do Kristalum. To miejsce, w którym zadbasz o zdro...

AWEN

Awen.pl jest dużym serwisem aukcyjnym, na którym kupicie tysiące produktów pogrupowanych na kilkadziesiąt kategorii. W ofercie są np. tel...

Eleganckie Przeprowadzki

Eleganckie Przeprowadzki Warszawa to firma przeprowadzkowa oferująca przeprowadzki dla firm, biur, przeprowadzki mieszkań, domów oraz eko...

Przejdź do serwisu: Baza firm

Strona główna | Darmowe ogłoszenia | Ogłoszenia regionalne | Katalog stron | Baza firm | Kontakt

Copyright - 2008 e-promocja - Realizacja: smart-point.pl

Partner: Praca & Stellenangebote: Next-Jobs