NOWY TREND W PODRÓŻOWANIU - FAIR TRADE TOURISM

NOWY TREND W PODRÓŻOWANIU - FAIR TRADE TOURISM
poniedziałek, 26 listopad 2018
kategoria: ciekawostki
NOWY TREND W PODRÓŻOWANIU - FAIR TRADE TOURISM
POZNAJ 10 ZASAD ODPOWIEDZIALNEJ TURYSTYKI!
Planując przyszłoroczne wakacje nie zawsze myślimy, jak nasz pobyt wpłynie na miejsce, które odwiedzimy. Mało kto wie, że wystarczy przestrzegać paru prostych reguł, by zminimalizować nasze negatywne oddziaływanie na środowisko i pomóc lokalnej społeczności. Søren Rasmussen, podróżnik i założyciel skandynawskiego biura podróży Albatros Travel, przygotował 10 zasad, dzięki którym wakacje i ferie będą nie tylko komfortowe, ale i odpowiedzialne.
1. Daj sobie trochę czasu
W kwadrans nie zobaczysz zbyt wiele. Jeśli wysiadasz z autokaru turystycznego tylko po to, by zrobić parę zdjęć i pojechać dalej, co zapamiętasz z odwiedzanego miejsca? Jeśli poświęcisz trochę więcej czasu na zwiedzenie okolicy, możesz trafić na nieodkryte perły lokalnej przyrody lub kultury.

2. Prawdziwy kontakt jest dwustronny
Gdy będziesz mieć okazję poznać mieszkańców odwiedzanej okolicy, daj też coś od siebie. Opowiedz o sobie, o swojej rodzinie i kulturze, a tym bardziej o tym, dlaczego tu jesteś. Naucz się choć podstawowych form grzecznościowych w lokalnym języku. Okażesz w ten sposób szacunek mieszkańcom, którzy na pewno to docenią.

3. Nie rób zdjęć bez pozwolenia
Czy potrafisz sobie wyobrazić, że do twojego domu wchodzi zagraniczny turysta, żeby zrobić zdjęcie autentycznej polskiej rodzinie, która je posiłek nożami i widelcami? W takiej sytuacji chyba każdy czułby dyskomfort. Dlatego przed zrobieniem zdjęcia poproś o zgodę. Jeśli będziesz miał ze sobą aparat z natychmiastowym wydrukiem typu polaroid, zastanów się nad podarowaniem jednego zdjęcia fotografowanej osobie.

4. Szanuj lokalne zwyczaje
Pamiętaj, że lokalne zwyczaje mogą się całkowicie różnić od polskich i dotyczyć tak podstawowej sprawy, jak choćby sposób ubierania się. Warto poczytać o nich zawczasu lub, jeśli jedziesz z grupą, spytać o nie przewodnika. Zawsze opłaca się być grzecznym w stosunku do napotykanych osób. Gdybyś chciał wziąć udział w prywatnych, miejscowych uroczystościach, poczekaj najpierw na zaproszenie.

5. Nie przywoź chorób do odległych miejsc
Jeśli masz gorączkę lub chorujesz, trzymaj się z daleka od miejscowych. Niegroźne zdawałoby się choroby mogą okazać się niebezpieczne dla nieodpornych na nie ludzi. Nawet zdrowi podróżujący, świadomi skutecznej profilaktyki, mogą stać się nosicielami chorób zakaźnych. Zasada ta działa również w drugą stronę – podczas podróży do obcych kultur, unikaj obszarów objętych epidemią.

6. Kupuj rzemiosło, nie kulturę
W wielu rozwijających się krajach trwa proceder kradzieży dzieł sztuki i eksponatów muzealnych. Na lokalnych targach pojawiają się przedmioty, które nigdy nie powinny opuścić sal muzealnych. Jeśli zadowolisz się kupnem pięknego i dobrze wykonanego rzemiosła, nie weźmiesz udziału w tym szkodliwym rabunku.

7. Nie wykorzystuj ubóstwa do obniżania cen
Nie domagaj się jak najniższej ceny za produkty i usługi kupowane podczas podróży. Nie ma nic złego w sytuacji, gdy turysta płaci wyższe ceny od miejscowych. W ten sposób pomagasz w rozwoju miejscowej ekonomii.

8. Zostawiaj pieniądze we właściwym miejscu
Staraj się płacić za produkty i usługi bezpośrednio u wykonawcy. Płać tak blisko źródła, jak tylko możliwe. Kupuj jedzenie, nocleg i pamiątki na miejscu. W ten sposób dokładasz rękę do rozwoju gospodarczego odwiedzanego regionu.

9. Podróżuj rozważnie i myśl o środowisku naturalnym
Bądź pewny, czy niczego po sobie nie zostawiasz. Sprzątaj po sobie. Pamiętaj, że w wielu miejscach woda jest dobrem luksusowym. Nie zabieraj rzadkich roślin ani zwierząt. Nie kupuj pamiątek zrobionych z zagrożonych gatunków.

10. Podróżuj rozumnie
Przed wyruszeniem w drogę przygotuj się i dowiedz czegoś o odwiedzanym miejscu. Podróżuj ze specjalistami, którzy znają swój fach, a trzymaj się z dala od lokalnych naciągaczy, którym obce jest poczucie odpowiedzialności i moralności.


Zasady Sørena zostały sprawdzone na całym świecie przez tysiące turystów, którzy zauważyli zupełnie inny komfort podróży. Ale, jak zaznacza sam podróżnik, warto trzymać się tych reguł nawet podczas weekendowego wypadu do innego miasta.


Informację dostarczył
Albatros Travel

Darmowe ogłoszenia

Pożyczka na dowód

Chcielibyśmy państwu zaproponować pożyczkę na dowód. Bez zaświadczeń o dochodach Bez innych zbędnych dokumentów. ...

Kuchnia w starym stylu - drewniane me...

Drewniane meble kuchenne – w starym stylu, ręcznie rzeźbione. Jesteśmy producentem mebli kuchennych z litego drewn...

Ranking bez zaświadczeń

Pożyczki bez BIK są wysoko odsetkowane. Jest to ich wada, lecz w dzisiejszych momentach nie ma żadnej rzeczy za bezce...

Kurs: Masaż bańką chińską

MASAŻ BAŃSKĄ CHIŃSKĄ-6H Koszt 149 zł./os. Termin: 30.05.2019r. Miejsce szkolenia: Eureka Centrum Kursowe p...

Zespół Make Me Feel mazowieckie Warsz...

Obsługujemy różne imprezy począwszy od imprez weselnych, firmowych bankietów, imprez integracyjnych, koncertów itp....

Przejdź do serwisu: Ogłoszenia drobne

Katalog stron

dekoracja ogrodowa z metalu

Jesteśmy rodzinną firmą specjalizującą się w artystycznje obróbce metalu. Od ponad 20 lat działamy zarówno na ...

akcesoria do wanien spa

Wellis – producent wanien ogrodowych, wolnostojących z hydromasażem, jacuzzi Od 2003 roku Wellis jest firmą ...

czary klątwy uroki

Odczynianie klątw i uroków są stare jak człowiek jest na Ziemi. To przeciw waga na działania które mają negaty...

regeneracja turbosprężarek Chodz...

TURBO MAX SERWIS Turbosprężarki Nasza firma oferuje wszystkim swoim klientom profesjonalną naprawę turbospręża...

Uszczelki gumowe / fibrowe / kry...

Do produkcji uszczelek gumowych wykorzystujemy najwyższej jakości materiałów - NBR, EPDM, SBR. Dzięki nim jest...

Przejdź do serwisu: Katalog stron

Baza firm

FINIS Poland Sp. z o. o.

Finis Polska to firma oferująca najwyższej jakości produkty sportowe powiązane ze sportem wodnym. Ekipa przedsiębiorstwa to profesjon...

Sodowanie Grupa Areca

Doskonale wiemy, że sodowanie domów drewnianych nie jest powszechnie znaną metodą pracy, dlatego z chęcią dzielimy się własną wiedzą z ...

Oleoteka s.c.

Działalność naszej firmy Oleoteka skupia się na produkcji oraz sprzedaży ekologicznych olejów spożywczych. W prowadzonym przez nas sk...

SBR Sports Europe Sp. z o. o.

SBR Sports Europe to profesjonalne przedsiębiorstwo funkcjonujące na terenie całej Europy, specjalizujące się w tworzeniu produktów p...

Magia Snów Sylwia Czechowska

Magia Snów to sklep internetowy oferujący szeroki wybór takich artykułów jak pościel, prześcieradła czy poduszki. Wśród polecanych pr...

Przejdź do serwisu: Baza firm

Strona główna | Darmowe ogłoszenia | Ogłoszenia regionalne | Katalog stron | Baza firm | Kontakt

Copyright - 2008 e-promocja - Realizacja: smart-point.pl

Partner: Praca & Stellenangebote: Next-Jobs