Pierwsza restauracja w ciemności obsługiwana przez niewidomych kelnerów!

Pierwsza restauracja w ciemności obsługiwana przez niewidomych kelnerów!
środa, 29 sierpień 2018
kategoria: ciekawostki
W Warszawie została otwarta pierwsza restauracja w Polsce, w której znakomite jedzenie nie tylko jest spożywane w całkowitych ciemnościach, ale dodatkowo serwowane jest przez niewidomych kelnerów. W tym świecie to osoby widzące są gośćmi, a niewidome pewnymi siebie gospodarzami, a brak oświetlenia stanowi bodziec dla innych zmysłów: smaku, słuchu i dotyku. Tu przyjemne łączy się z pożytecznym, a każda wizyta wspiera podopiecznych Fundacji Pomocy Rodzinie „Człowiek w Potrzebie”. Oto warszawska restauracja Different.

Different znaczy inny, ale nigdy gorszy
W Polsce żyje prawie 2 miliony osób niewidzących lub słabowidzących. W większości przypadków utrata wzroku nie jest wadą wrodzoną, a występuje szczególnie w krajach rozwiniętych lub rozwijających się w wyniku starzenia się społeczeństwa, negatywnych oddziaływań środowiskowych, takich jak wielogodzinna praca przy monitorach i przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, a także z powodu licznych schorzeń, by wymienić zaćmę, jaskrę, choroby siatkówki, zaawansowaną krótkowzroczność czy zanik nerwu wzrokowego.
Doświadczenia utraty wzroku są wspólne dla kilkorga pracowników restauracji. Pan Marek, uśmiechnięty i z łatwością nawiązujący kontakt kelner, wspomina, że do ślepoty doprowadziło kilka czynników, a zanim nastąpiła spełniał się jako człowiek aktywny m.in. w pracy jako kelner w kilku renomowanych hotelach na terenie kraju. Powikłania cukrzycowe sprawiły, że musiał przejść na rentę. Wzrok zanikł dwa lata później i był to bardzo trudny moment w jego życiu.
Czasami w takim okresie najtrudniej jest znaleźć punkt zaczepienia, pasje, podtrzymać w sobie zainteresowanie światem i chęć nawiązywania relacji z ludźmi. Panu Markowi pomogła szeroka wiedza, dzięki której m.in. brał udział w konkursach radiowych. Dziś podkreśla, że praca w „niewidzialnej” restauracji to szansa, która pozwoliła mu przypomnieć sobie czasy, gdy był aktywny zawodowo i po prostu się realizować. Cieszy się życiem, a manewrując płynnie pomiędzy stolikami z charakterystycznym dla siebie dowcipem podkreśla, że „nie widzi przeszkód”.
Z kolei pani Beata straciła wzrok dorastając, po 13. roku życia. Najtrudniejsza była myśl, że wiele z planów i marzeń nigdy się nie spełni. Szansą na przyszłość: wrodzona pogoda ducha i wspierający bliscy. Jak sama podkreśla, przełamanie się i wiara, że można pokonać bariery, przyszły z czasem. Od tego czasu pani Beata rozwija swoje pasje i jest aktywna społecznie. Ma dwoje dzieci. Praca w Different to, jak wskazuje, radość obcowania z drugim człowiekiem i lek na poczucie wykluczenia społecznego.

Different, czyli jedzenie, radość i pomaganie
Za ideą restauracji w ciemności stoi Anna Bocheńska, prezes Fundacji Pomocy Rodzinie „Człowiek w Potrzebie”. Jak wspomina, pomysł narodził się przed dekadą podczas wizyty w restauracji „Dans le Noir?”. Pomysł spożywania jedzenia w całkowitych ciemnościach wymagał rozwinięcia, by dać szansę niewidomym. - Nasi pracownicy to skarb, a my z każdym tygodniem zyskujemy nowe, bezcenne doświadczenia. Przy czym potrzeb bieżących jest bardzo dużo i cały czas poszukujemy partnerów. Największym wsparciem są nasi goście i pierwsi stali bywalcy. To ich obecność daje nam siłę - podkreśla Anna Bocheńska.
Przychodząc do Different nie tylko zapewniamy sobie gamę doznań, ale także realnie wspieramy Fundację i jej podopiecznych. A na co mogą liczyć goście restauracji? - Na przygodę - podkreśla Anna Bocheńska - posiłek odbierany jest za pośrednictwem zmysłów smaku, zapachu, dotyku, a nawet słuchu. Smak potraw, których nie widzimy jest odkrywany na nowo. Zapachy pobudzają wyobraźnię i stymulują do odkrywania, czego w danej chwili kosztujemy. Dotyk pozwala poznać konsystencję dań, a także poczuć bliskość osób, które towarzyszą nam w tej niezwykłej kulinarnej podróży. Słuch pozwala podtrzymać interakcję i wymieniać się doświadczeniami na bieżąco.
Niewidomi kelnerzy widzą więcej
Misją restauracji jest podniesienie kwestii społecznych, takich jak wykluczenie społeczne i zawodowe osób niewidomych oraz brak świadomości problemów, z jakimi na co dzień się muszą mierzyć. Można powiedzieć, że restauracja Different to otwieranie oczu osób widzących na świat osób niewidomych.
Goście mają do wyboru trzy menu: wegańskie, rybne i mięsne oraz napoje, a w ramach posiłku serwowana jest przystawka, danie główne, deser i napój. Wszystko przez obeznanych z ciemnością, uprzejmych i pomocnych kelnerów, za którymi można bez obaw iść „w ciemno”. Co warto podkreślić, klienci mogą czuć się zupełnie swobodnie, nie ma mowy o obsłudze wyposażonej w noktowizory.
- Serdecznie zapraszamy do odwiedzin. Rezerwacji można dokonywać poprzez naszą stronę internetową, zapraszam także na nasz fanpage. Warto śledzić, co się u nas dzieje, wszyscy są mile widziani. Im jest nas więcej, tym jesteśmy silniejsi. Dziękuję - mówi Anna Bocheńska, prezes Fundacji Pomocy Rodzinie „Człowiek w Potrzebie”, pomysłodawczyni i autorka restauracji Different.

Restauracja Different działa od maja 2018 r. w Warszawie. To pierwsza restauracja, w której dania w ciemności serwują niewidomi kelnerzy.
Pomysłodawczynią i prowadzącą restaurację jest Anna Bocheńska, prezes Fundacji Pomocy Rodzinie „Człowiek w Potrzebie”. Całkowity dochód przeznaczony jest na działalność statutową fundacji.
www.restauracjadifferent.pl
www.facebook.com/restauracjadifferent


Informację dostarczył
Bednarczyk

Darmowe ogłoszenia

SignCut Pro1 sterownik do plotera tną...

Cena: 299 zł SignCut Pro1 - 12msc (Wersja 1 oprogramowania SignCut Pro) SignCut to profesjonalne oprogramowani...

Deisy małe serduszko wielka miłość

DAISY została znaleziona na opuszczonej posesji razem ze starszą sunią i piątką szczeniaków. Mała sunia tak skutecz...

5 miesięczna Astra czeka na odpowiedz...

NOWA SUNIA W GRUPIE KUDŁACI PRZYJACIELE MARTY - ASTRA. O szczeniaku, wałęsającym się po okolicy i z nadzieją zagląda...

Puma i Rita szczeniaki czekają na domek

Dziewczynki już podrosły i bardzo się martwią że nie mają żadnych propozycji domków. Tłumaczymy im że te najlepsze ...

Dasz mi chwilę rozkoszy? Szukam prawd...

Rozkosz.pl to serwis randkowy dla osób, które mają ochotę na niezobowiązujące spotkania, ale nie chcą za to słono pła...

Przejdź do serwisu: Ogłoszenia drobne

Katalog stron

pomoc-drogowa-domino.pl - całodo...

Nasza firma oferuje swoje usługi w zakresie całodobowej pomocy drogowej w Kielcach. Z nami załatwisz wszystko sp...

Ceramika z logo

Firma Printcup zajmuje się znakowaniem ceramiki (kubków, szklanek, kieliszków, filiżanek, kufli). Stosujemy w...

TWP - Trak Way Panel - drogi i p...

Trak Way Panel - zajmujemy się budową dróg i placów tymczasowych. Drogi i place tymczasowe to najlepsze rozwiąza...

Apolinarski – firma ogólnobudowl...

Apolinarski – firma ogólnobudowlana – zajmujemy się budową silosów na kukurydzę Kościan Leszno Śmigiel, budowa s...

Strzemiona zbrojeniowe- sprzedaż...

Produkcja strzemion zbrojeniowych budowlanych Czempiń, Mosina, Kościan, Poznań. Zajmujemy się produkcją oraz spr...

Przejdź do serwisu: Katalog stron

Baza firm

Kompleks Handlowy Rybitwy

Interesuje Cię plac targowy, który ma wiele do zaoferowania? W takim razie koniecznie musisz sprawdzić, co znajduje się w naszej oferci...

Prosperito-sklep.pl chemia przemysłowa i gospod...

Sklep Internetowy Prosperito prowadzi sprzedaż profesjonalnych środków czyszczących dla biur, warsztatów, zakładów przemysłowych, szkół...

ETAK

Jeżeli interesuje Cię sklep elektryczny wychodzący naprzeciw oczekiwaniom, nasza oferta powinna być zadowalająca. Dowodem na to jest fakt...

JP Studio Joanna Peplak

Jeżeli poszukujesz działalności, której specjalizacją jest makijaż permanentny, koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą (makijaż permanent...

CENTRUM KONSTRUKCJI HALOWYCH

CENTRUM KONSTRUKCJI HALOWYCH to firma świadcząca kompleksowe usługi z zakresu tworzenia wysokojakościowych, niezawodnych konstrukcji ...

Przejdź do serwisu: Baza firm

Strona główna | Darmowe ogłoszenia | Ogłoszenia regionalne | Katalog stron | Baza firm | Kontakt

Copyright - 2008 e-promocja - Realizacja: smart-point.pl

Partner: Praca & Stellenangebote: Next-Jobs