Pierwsza restauracja w ciemności obsługiwana przez niewidomych kelnerów!

Pierwsza restauracja w ciemności obsługiwana przez niewidomych kelnerów!
środa, 29 sierpień 2018
kategoria: ciekawostki
W Warszawie została otwarta pierwsza restauracja w Polsce, w której znakomite jedzenie nie tylko jest spożywane w całkowitych ciemnościach, ale dodatkowo serwowane jest przez niewidomych kelnerów. W tym świecie to osoby widzące są gośćmi, a niewidome pewnymi siebie gospodarzami, a brak oświetlenia stanowi bodziec dla innych zmysłów: smaku, słuchu i dotyku. Tu przyjemne łączy się z pożytecznym, a każda wizyta wspiera podopiecznych Fundacji Pomocy Rodzinie „Człowiek w Potrzebie”. Oto warszawska restauracja Different.

Different znaczy inny, ale nigdy gorszy
W Polsce żyje prawie 2 miliony osób niewidzących lub słabowidzących. W większości przypadków utrata wzroku nie jest wadą wrodzoną, a występuje szczególnie w krajach rozwiniętych lub rozwijających się w wyniku starzenia się społeczeństwa, negatywnych oddziaływań środowiskowych, takich jak wielogodzinna praca przy monitorach i przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, a także z powodu licznych schorzeń, by wymienić zaćmę, jaskrę, choroby siatkówki, zaawansowaną krótkowzroczność czy zanik nerwu wzrokowego.
Doświadczenia utraty wzroku są wspólne dla kilkorga pracowników restauracji. Pan Marek, uśmiechnięty i z łatwością nawiązujący kontakt kelner, wspomina, że do ślepoty doprowadziło kilka czynników, a zanim nastąpiła spełniał się jako człowiek aktywny m.in. w pracy jako kelner w kilku renomowanych hotelach na terenie kraju. Powikłania cukrzycowe sprawiły, że musiał przejść na rentę. Wzrok zanikł dwa lata później i był to bardzo trudny moment w jego życiu.
Czasami w takim okresie najtrudniej jest znaleźć punkt zaczepienia, pasje, podtrzymać w sobie zainteresowanie światem i chęć nawiązywania relacji z ludźmi. Panu Markowi pomogła szeroka wiedza, dzięki której m.in. brał udział w konkursach radiowych. Dziś podkreśla, że praca w „niewidzialnej” restauracji to szansa, która pozwoliła mu przypomnieć sobie czasy, gdy był aktywny zawodowo i po prostu się realizować. Cieszy się życiem, a manewrując płynnie pomiędzy stolikami z charakterystycznym dla siebie dowcipem podkreśla, że „nie widzi przeszkód”.
Z kolei pani Beata straciła wzrok dorastając, po 13. roku życia. Najtrudniejsza była myśl, że wiele z planów i marzeń nigdy się nie spełni. Szansą na przyszłość: wrodzona pogoda ducha i wspierający bliscy. Jak sama podkreśla, przełamanie się i wiara, że można pokonać bariery, przyszły z czasem. Od tego czasu pani Beata rozwija swoje pasje i jest aktywna społecznie. Ma dwoje dzieci. Praca w Different to, jak wskazuje, radość obcowania z drugim człowiekiem i lek na poczucie wykluczenia społecznego.

Different, czyli jedzenie, radość i pomaganie
Za ideą restauracji w ciemności stoi Anna Bocheńska, prezes Fundacji Pomocy Rodzinie „Człowiek w Potrzebie”. Jak wspomina, pomysł narodził się przed dekadą podczas wizyty w restauracji „Dans le Noir?”. Pomysł spożywania jedzenia w całkowitych ciemnościach wymagał rozwinięcia, by dać szansę niewidomym. - Nasi pracownicy to skarb, a my z każdym tygodniem zyskujemy nowe, bezcenne doświadczenia. Przy czym potrzeb bieżących jest bardzo dużo i cały czas poszukujemy partnerów. Największym wsparciem są nasi goście i pierwsi stali bywalcy. To ich obecność daje nam siłę - podkreśla Anna Bocheńska.
Przychodząc do Different nie tylko zapewniamy sobie gamę doznań, ale także realnie wspieramy Fundację i jej podopiecznych. A na co mogą liczyć goście restauracji? - Na przygodę - podkreśla Anna Bocheńska - posiłek odbierany jest za pośrednictwem zmysłów smaku, zapachu, dotyku, a nawet słuchu. Smak potraw, których nie widzimy jest odkrywany na nowo. Zapachy pobudzają wyobraźnię i stymulują do odkrywania, czego w danej chwili kosztujemy. Dotyk pozwala poznać konsystencję dań, a także poczuć bliskość osób, które towarzyszą nam w tej niezwykłej kulinarnej podróży. Słuch pozwala podtrzymać interakcję i wymieniać się doświadczeniami na bieżąco.
Niewidomi kelnerzy widzą więcej
Misją restauracji jest podniesienie kwestii społecznych, takich jak wykluczenie społeczne i zawodowe osób niewidomych oraz brak świadomości problemów, z jakimi na co dzień się muszą mierzyć. Można powiedzieć, że restauracja Different to otwieranie oczu osób widzących na świat osób niewidomych.
Goście mają do wyboru trzy menu: wegańskie, rybne i mięsne oraz napoje, a w ramach posiłku serwowana jest przystawka, danie główne, deser i napój. Wszystko przez obeznanych z ciemnością, uprzejmych i pomocnych kelnerów, za którymi można bez obaw iść „w ciemno”. Co warto podkreślić, klienci mogą czuć się zupełnie swobodnie, nie ma mowy o obsłudze wyposażonej w noktowizory.
- Serdecznie zapraszamy do odwiedzin. Rezerwacji można dokonywać poprzez naszą stronę internetową, zapraszam także na nasz fanpage. Warto śledzić, co się u nas dzieje, wszyscy są mile widziani. Im jest nas więcej, tym jesteśmy silniejsi. Dziękuję - mówi Anna Bocheńska, prezes Fundacji Pomocy Rodzinie „Człowiek w Potrzebie”, pomysłodawczyni i autorka restauracji Different.

Restauracja Different działa od maja 2018 r. w Warszawie. To pierwsza restauracja, w której dania w ciemności serwują niewidomi kelnerzy.
Pomysłodawczynią i prowadzącą restaurację jest Anna Bocheńska, prezes Fundacji Pomocy Rodzinie „Człowiek w Potrzebie”. Całkowity dochód przeznaczony jest na działalność statutową fundacji.
www.restauracjadifferent.pl
www.facebook.com/restauracjadifferent


Informację dostarczył
Bednarczyk

Darmowe ogłoszenia

Rehaorthopedica Prywatna Klinika Oste...

REHAORTHOPEDICA oferuje usługi w zakresie fizjoterapii i osteopatii dla dorosłych, dzieci oraz niemowląt. Nasi spec...

ZARZĄDZANIE OCHRONĄ ŚRODOWISKA W FIRM...

EkoExpert Doradztwo Ekologiczne i Gospodarcze Sp. z o.o. prowadzi obsługę ekologiczną firm i instytucji. EkoExpert św...

Murarz, cieśla szalunkowy, zbrojarz

Regess Sp. z o.o. - polska firma budowlana poszukuje: • Cieśli szalunkowych, • Murarzy, • Zbrojarzy. Praca na ter...

Sprzedaż gazu do celów grzewczych! SZ...

Sprzedaż gazu do celów grzewczych! SZYBKA DOSTAWA Axan Gaz Sp. z o.o. Sp. k. oferuje: - Gaz propan wysokiej jakoś...

Czyszczenie kanalizacji Warszawa Magd...

Jeżeli szukasz fachowej firmy, która zajmie się finansami czyszczeniem kanalizacji na terenie Warszawy to świetnie tr...

Przejdź do serwisu: Ogłoszenia drobne

Katalog stron

spedycja międzynarodowa Gniezno

Branża transportowa zmienia się w bardzo szybkim tempie, tak szybkim jak zmienia się podejście ludzi do biznes...

BHP Pruszcz Gdański

Art Of Business to zespół specjalistów, którzy od ponad 10 lat wspierają przedsiębiorców swoją wiedzą i doświa...

RODO Pruszcz Gdański

Art Of Business to zespół specjalistów, którzy od ponad 10 lat wspierają przedsiębiorców swoją wiedzą i doświa...

biuro projektowe Sanok

Specjalizujemy się w projektowaniu konstrukcji budowlanych. Dotychczasowo uczestniczyliśmy w pracach projektow...

Zakład pogrzebowy 24h | Najtańsz...

Zakład Usług Pogrzebowych "Jakubisiak" działa w branży pogrzebowej od ponad 15 lat. Jesteśmy firmą rodzinną i ...

Przejdź do serwisu: Katalog stron

Baza firm

Sfera Lakiera

Nasz sklep internetowy Sfera Lakiera jest miejscem, gdzie można zakupić wiele produktów związanych ze stemplowaniem paznokci. Mamy w swej...

Anna Klisz Kancelaria Prawna

Adwokat prawo spadkowe Wrocław? Zwróć się do radczyni prawnej Anny Klisz z Kancelarii Klisz i Wspólnicy, która specjalizuje się w prawie ...

Agencja hostess i modelek INDIVIDUAL

Nasza agencja hostess i modelek działa na rynku już od 10 lat i posiada liczne referencje oraz rekomendacje. Nasi modele, modelki, hostes...

SEALART sp. z o.o.

Nasza szkoła rysunku i malarstwa Sealart jest miejscem, w jakim już od dłuższego czasu organizowane są różnego rodzaju kursy i zajęcia....

twojelazienki.pl

Sklep internetowy twojelazienki.pl oferuje szeroki wybór płytek ceramicznych ściennych oraz podłogowych do kuchni, salonu i łazienki. Pos...

Przejdź do serwisu: Baza firm

Strona główna | Darmowe ogłoszenia | Ogłoszenia regionalne | Katalog stron | Baza firm | Kontakt

Copyright - 2008 e-promocja - Realizacja: smart-point.pl

Partner: Praca & Stellenangebote: Next-Jobs