Buspas – miejski korkociąg

Buspas – miejski korkociąg
poniedziałek, 02 lipiec 2018
kategoria: ciekawostki
Katowice mają ogromny problem. Zakorkowane ulice, brakujące miejsca parkingowe. Dróg rozbudowywać w nieskończoność się nie da, a miasto nie gąbka. Rozjeżdżone trawniki w Strefie Kultury, gigantyczne korki w godzinach szczytu na drodze do i z Sosnowca. Problem jest ogromny, a Katowice nie robią wiele, żeby go rozwiązać. Inicjatywą wykazuje się za to prezydent Sosnowca.

Szansą na rozładowanie ruchu byłaby budowa nowej linii tramwajowej z Katowic do Sosnowca. Szacuje się, że budowa torowiska biegnącego równolegle do al. Roździeńskiego mogłaby kosztować ok. 60 mln zł, a czas przejazdu z centrum jednego miasta do drugiego wynosiłby ok 22 minut. Władze Sosnowca są na tak, niestety z Katowic aż tak optymistyczne sygnały nie dochodzą. Na razie Tramwaje Śląskie przygotowują studium wykonalności inwestycji. Pozostaje mieć nadzieję, że po jego opracowaniu władze obu miast podejmą słuszną decyzję. To rozwiązanie kosztowne, ale też niezbędne.

Najlepszym rozwiązaniem problemu byłaby kolej metropolitalna, czyli nasze naziemne metro. Dzięki budowie dodatkowego toru na odcinku od Będzina przez Sosnowiec i Katowice do Tychów mogłoby kursować więcej pociągów. Obecnie jest to niemożliwe, gdyż pierwszeństwo mają składy dalekobieżne i międzynarodowe, a na lokalne po prostu brakuje już miejsca na torach. Niestety rząd przesunął finansowanie tej inwestycji ad Kalendas Graecas, czyli po 2023 roku.

W sprawie jako jedyny zabrał głos Arkadiusz Chęciński, głośno upominając się o przyspieszenie budowy, niestety podobnego głosu z Katowic zabrakło. Niedawno premier Morawiecki po raz kolejny potwierdził przesunięcie realizacji tej inwestycji wpisując ją (z terminem po 2023) do rządowego programu dla Śląska.

Skoro na kluczowe dla Katowic rozwiązanie transportowe przyjdzie nam czekać jeszcze co najmniej 6 lat (a zapewne więcej, bo do czasu zakończenia inwestycji) dobrze, że z pomocą przychodzi prezydent Sosnowca. Pomysł wyznaczenia buspasów na DK86, czyli alei Roździeńskiego być może jest kontrowersyjny, ale w tej chwili to rozwiązanie najtańsze, błyskawiczne i z pewnością warte rozważenia.

Buspas to nic innego jak wyodrębniony pas ruchu przeznaczony wyłącznie dla komunikacji zbiorowej. Mogą się po nim poruszać jedynie autobusy lub inne upoważnione pojazdy, np. taksówki. Na Śląsku ta „nowinka” dociera ze sporym opóźnieniem, stąd może budzić kontrowersje, jednak w wielu miejscach na świecie sprawdza się od dawna.

Prawdopodobnie pierwszy buspas wytyczono już w 1939 roku w Chicago, natomiast na szerszą skalę zaczęto je tworzyć w latach 60 i 70. W Europie pierwszy był Hamburg (1962), niedługo potem Paryż (1964) czy Londyn (1968). W Polsce to rozwiązanie stosowane w wielu miastach, bardzo popularne we Warszawie czy Krakowie (pierwszy buspas wytyczono tam w alejach w 2004 roku). Choć specjalne pasy dla autobusów zmniejszają przepustowość liczbę pojazdów przejeżdżających daną drogą, to jednak znacząco zwiększają przepustowość mierzoną jako liczbę przewiezionych osób. Ten drugi wskaźnik wydaje się o niebo ważniejszy!

Mam wielką nadzieję, że pomysł zaproponowany przez Arkadiusza Chęcińskiego uda się zrealizować! Liczę, że starczy woli urzędniczej, politycznej, a przepisy pozwolą na jego zrealizowanie. Jeśli tak, to następnym koniecznym krokiem będzie zwiększenie liczby kursujących na tej trasie autobusów.

Nie będzie lepszej zachęty dla zrezygnowania z prywatnego samochodu niż widok mijającego nas w gigantycznym korku, mknącego swoim pasem autobusu. Oszczędność czasu i pieniędzy to najlepsza kombinacja!

Łukasz Borkowski


Informację dostarczył
Open-mind

Ostatnio dodane informacje prasowe użytkownika

2018-07-30
2018-07-30
2018-07-27
2018-07-26
2018-07-26

Darmowe ogłoszenia

opieka Niemcy 1450 EURO + do 400 EURO...

Dołącz do MEDIPE i wyjedź do pracy w Niemczech jako Opiekun lub Opiekunka osób starszych! Stawka: 1450 EURO + do 400...

Manager ds. Sprzedaży Usług HR / Key ...

Lokalizacja: Poznań, Wielkopolskie Zakres obowiązków: Główne atuty spółki to wieloletnie doświadczenie, jak i zespó...

Pracownik kompletacji artykułów biuro...

Lokalizacja: cały kraj Zakres obowiązków: Obowiązki: - praca polega głównie na kompletacji produktów biurowych z uż...

Praca Klinika Rehabilitacyjna jako Pi...

Nowa oferta praca jako pielęgniarka Anglia KLINIKA rehabilitacyjna , UK- stawka 18 funtów/ godz. Klient Prowor...

PRACA Care Assistant dom opieki Dick...

Praca opiekun medyczny Anglii! nowa oferta dom opieki Dickleburgh, Norfolk. Jak znależć pracę w Anglii? Domy opieki w...

Przejdź do serwisu: Ogłoszenia drobne

Katalog stron

fotograf ślubny Włocławek

Nazywam się Justyna Ziemińska-Sikora. Moją firmę tworzę z pełnym zaangażowaniem. Prywatnie żona i matka dwójki...

Wycinarka fiber

Firma Lasery – Fiber s.r.o. zajmuje się sprzedażą i serwisem maszyn do cięcia w technologii światłowodowej – f...

Regeneracja i czyszczenie filtró...

Stosujemy bezpieczną dla filtra cząstek stałych metodę czyszczenia i regeneracji. Dzięki temu nie musimy rozci...

floating Warszawa

H2O Floating Studio to miejsce w Warszawie gdzie można zaznać relaksu i wyciszenia. W naszym studio czas ma in...

Kancelaria Radcy Prawnego Dawid ...

Jeśli szukacie państwo wykwalifikowanego prawnika na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, koniecznie spra...

Przejdź do serwisu: Katalog stron

Baza firm

Adika collection

Od ponad dwunastu lat działamy na rynku modnej odzieży damskiej. W naszym sklepie internetowym wyróżniają się wyłącznie najmodniejsze suk...

M.K. Rusztowania s.c.

Nasza firma jest jedną z najważniejszych Wrocławskich firm i dostawców. Sprawujemy działalność na rynku prywatnym jak i branżowym. MK zos...

Agropodzamcze

Posiadamy certyfikat ''Agroturystyka i usługi towarzyszące''. Ponadto posiadamy doświadczenie, które skrupulatnie zdobywamy aż od 1998 ro...

Dental Concept Perkowscy

Dental Concept Perkowscy Kompleksowe podejście do pacjenta oraz profesjonalne leczenie to dwie cechy, które charakteryzują Dental Co...

Puzzle4u

Nie wiesz co kupić by zrobić fajną niespodziankę bliskiej Ci osobie bądź znajomemu ? Puzzle4u, przygotuje dla Ciebie puzzle z wybranym ...

Przejdź do serwisu: Baza firm

Strona główna | Darmowe ogłoszenia | Ogłoszenia regionalne | Katalog stron | Baza firm | Kontakt

Copyright - 2008 e-promocja - Realizacja: smart-point.pl

Partner: Praca & Stellenangebote: Next-Jobs