Buspas – miejski korkociąg

Buspas – miejski korkociąg
poniedziałek, 02 lipiec 2018
kategoria: ciekawostki
Katowice mają ogromny problem. Zakorkowane ulice, brakujące miejsca parkingowe. Dróg rozbudowywać w nieskończoność się nie da, a miasto nie gąbka. Rozjeżdżone trawniki w Strefie Kultury, gigantyczne korki w godzinach szczytu na drodze do i z Sosnowca. Problem jest ogromny, a Katowice nie robią wiele, żeby go rozwiązać. Inicjatywą wykazuje się za to prezydent Sosnowca.

Szansą na rozładowanie ruchu byłaby budowa nowej linii tramwajowej z Katowic do Sosnowca. Szacuje się, że budowa torowiska biegnącego równolegle do al. Roździeńskiego mogłaby kosztować ok. 60 mln zł, a czas przejazdu z centrum jednego miasta do drugiego wynosiłby ok 22 minut. Władze Sosnowca są na tak, niestety z Katowic aż tak optymistyczne sygnały nie dochodzą. Na razie Tramwaje Śląskie przygotowują studium wykonalności inwestycji. Pozostaje mieć nadzieję, że po jego opracowaniu władze obu miast podejmą słuszną decyzję. To rozwiązanie kosztowne, ale też niezbędne.

Najlepszym rozwiązaniem problemu byłaby kolej metropolitalna, czyli nasze naziemne metro. Dzięki budowie dodatkowego toru na odcinku od Będzina przez Sosnowiec i Katowice do Tychów mogłoby kursować więcej pociągów. Obecnie jest to niemożliwe, gdyż pierwszeństwo mają składy dalekobieżne i międzynarodowe, a na lokalne po prostu brakuje już miejsca na torach. Niestety rząd przesunął finansowanie tej inwestycji ad Kalendas Graecas, czyli po 2023 roku.

W sprawie jako jedyny zabrał głos Arkadiusz Chęciński, głośno upominając się o przyspieszenie budowy, niestety podobnego głosu z Katowic zabrakło. Niedawno premier Morawiecki po raz kolejny potwierdził przesunięcie realizacji tej inwestycji wpisując ją (z terminem po 2023) do rządowego programu dla Śląska.

Skoro na kluczowe dla Katowic rozwiązanie transportowe przyjdzie nam czekać jeszcze co najmniej 6 lat (a zapewne więcej, bo do czasu zakończenia inwestycji) dobrze, że z pomocą przychodzi prezydent Sosnowca. Pomysł wyznaczenia buspasów na DK86, czyli alei Roździeńskiego być może jest kontrowersyjny, ale w tej chwili to rozwiązanie najtańsze, błyskawiczne i z pewnością warte rozważenia.

Buspas to nic innego jak wyodrębniony pas ruchu przeznaczony wyłącznie dla komunikacji zbiorowej. Mogą się po nim poruszać jedynie autobusy lub inne upoważnione pojazdy, np. taksówki. Na Śląsku ta „nowinka” dociera ze sporym opóźnieniem, stąd może budzić kontrowersje, jednak w wielu miejscach na świecie sprawdza się od dawna.

Prawdopodobnie pierwszy buspas wytyczono już w 1939 roku w Chicago, natomiast na szerszą skalę zaczęto je tworzyć w latach 60 i 70. W Europie pierwszy był Hamburg (1962), niedługo potem Paryż (1964) czy Londyn (1968). W Polsce to rozwiązanie stosowane w wielu miastach, bardzo popularne we Warszawie czy Krakowie (pierwszy buspas wytyczono tam w alejach w 2004 roku). Choć specjalne pasy dla autobusów zmniejszają przepustowość liczbę pojazdów przejeżdżających daną drogą, to jednak znacząco zwiększają przepustowość mierzoną jako liczbę przewiezionych osób. Ten drugi wskaźnik wydaje się o niebo ważniejszy!

Mam wielką nadzieję, że pomysł zaproponowany przez Arkadiusza Chęcińskiego uda się zrealizować! Liczę, że starczy woli urzędniczej, politycznej, a przepisy pozwolą na jego zrealizowanie. Jeśli tak, to następnym koniecznym krokiem będzie zwiększenie liczby kursujących na tej trasie autobusów.

Nie będzie lepszej zachęty dla zrezygnowania z prywatnego samochodu niż widok mijającego nas w gigantycznym korku, mknącego swoim pasem autobusu. Oszczędność czasu i pieniędzy to najlepsza kombinacja!

Łukasz Borkowski


Informację dostarczył
Open-mind

Ostatnio dodane informacje prasowe użytkownika

2018-06-29
2018-06-26
2018-06-26
2018-06-26

Darmowe ogłoszenia

Luna, delikatna, przyjazna psia przyl...

Luna, młoda, około 3-4 letnia suczka, średniej wielkości. Trafiła do schroniska z ościennej miejscowości, gdzie koc...

Dam Koszty - Sprzedam VAT - Sprzedam ...

KOSZTY VAT DLA TWOJEJ FIRMY, FAKTURY Oferujemy profesjonalne koszty VAT: zaksięgowane w księgach rachunkowych, ...

Młodziutki, nakolankowych rozmiarów M...

Maciuś to maleńki, około 1,5 roczny psiak. Został odebrany interwencyjnie z fatalnych warunków. Maciuś przy pierwsz...

jeśli masz serce to

Treść: moze masz nie poczebną odzież i podarujesz mi ,.szukam pomocy mam 50 l,choruje od 8roku zycia chodze o kulac...

Najlepsze gofry w Warszawie - promocj...

Gofrowy zawrót głowy w Piance. Już w dniach 27-29 lipiec premiera naszego wyjątkowego Gofra, którego nazwę wybieracie...

Przejdź do serwisu: Ogłoszenia drobne

Katalog stron

Meble na zamówienie MB Meble

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty, jeżeli chcecie zrobić naprawdę oryginalne i dobrej jakości meble n...

Firmy sprowadzające auta z USA

Firma Sprowadź Auto zajmuje się sprowadzaniem samochodów z USA i Kanady. Oferujemy takie marki jak Toyota, Audi,...

forum polskie morze

FORUM polskie morze. Zachęcamy nowych użytkowników forum do krótkiego przedstawienia się w tej kategorii. Prze...

Regeneracja kół dwumasowych konw...

Regeneracja turbosprężarek kół dwumasowych maglownic konwerterów sprzęgła Haldex tylnej belki DPF reflektorów ta...

Regeneracja kół dwumasowych turb...

Regeneracja kół dwumasowych turbosprężarek sprzęgła haldex skrzyń rozdzielczych konwerterów tylnych belek. Obsłu...

Przejdź do serwisu: Katalog stron

Baza firm

Żak Ogrody

Żak Ogrody – firma o szerokim profilu działalności. Świadczone usługi: projektowanie i aranżacja terenów zielonych, pielęgnacja ziele...

TIVORE - makijaż permanentny Warszawa

Jeśli chciałabyś wykonać makijaż permanentny, ale nie wiesz do końca na czym on polega lub chcesz rozwiać wątpliwości, które masz na je...

ADECON

Jeżeli szukasz profesjonalistów z zakresu transportu, którzy z należytą uwagą przetransportują konkretne produkty i zagwarantują ich pe...

Event Hostel

Nasz hostel położony w samym centrum miasta i noszący nazwę Event Hostel oferuje państwu tanie noclegi w Opolu. Obiekt otworzyliśmy w p...

Strefa urody Kinga Mężyk - Salon fryzjerski i K...

Zastanawiasz się nad zmianą swojego wyglądu? Nie zastanawiaj się, postaw na pomoc, którą świadczy Strefa urody Kinga Mężyk — Salon fryz...

Przejdź do serwisu: Baza firm

Strona główna | Darmowe ogłoszenia | Ogłoszenia regionalne | Katalog stron | Baza firm | Kontakt

Copyright - 2008 e-promocja - Realizacja: smart-point.pl